Tiedote

Olemme helpottaneet luentojemme esitysmateriaalien löytämistä luomalla näille oman sivun. Sivulle on koottu jo muutamia aineistoja ja löydät ne päävalikon kohdasta TIETOPANKKI -> Esitysmateriaalit tai suoraan tästä linkistä

Videotallenteet -sivumme tarjoaa jäsenistölle suunnattuja videoesityksiä. Kirjaudu siis sisään ja katso videot täältä

Yhdistyksemme on ostanut katseluoikeudet Juha Vuorelan julkaisemaan laajaan esitelmäkokoelmaansa. Kokoelma sisältää yhteensä yli 60 esitelmää kolmen vuoden ajalta. Jos siis sinulta on jokin esitelmä jäänyt aiemmin näkemättä, voit nyt korjata tilanteen. Videot tarjotaan vain sisäänkirjautuneille jäsenillemme ja löydät kokoelman sisällysluettelon ja linkin kokoelmaan Videotallenteet-sivultamme tästä linkistä. Vain jäsenille siis, eli muista kirjautua sisään sivuillemme.

Uutta sivuillamme

Eila Hukkanen (s. Mustonen), 108-vuotias – Suomen vanhin ja Vuoden Lotta 2026 Ilmari Koppinen, 108-vuotias aktiivi salolainen Suomusjärven Hintsalan Hintta Kuka oli herra J. C. Maexmontan? Länsi-Suomen N-miehet Länsi-Suomen isälinjatGeneettisessä sukututkimuksessa on viime aikoina tapahtunut paljonKevätretki Paimioon, Sauvoon ja Karunaan 23.5.2026Vesa Hänninen - Uusin kunniajäsenemme Salon hautausmaat Legacy-sukututkimusohjelma Sukujutut-ohjelma Sohlbergien talot Katajanokalla – salonseutulaisten talot! Nuoret naiset karjatalouden eturivissä Perttelissä 1875–1882Murheellinen muistomerkkiKirkollisen väestökirjanpidon historiasta ja nykytilastaMuistikuvia sukututkimuksesta vuosien varreltaMatkalla menneisyyteenKotiseudun historia liittyy sukututkimukseenEläkeläisen aika kuluu menneiden kaivelemisessaSukututkijaksi DNA-testien kautta ja edelleen niihin koukussaMilloin aloitin sukututkimuksen ja muita muistikuvia sen paristaEdelleen koukussa sukututkimukseenHarri Lintulalle luovutettiin ansiomitali 12.4.2025Eero Suomi on uusi yhdistyksen kunniajäsenRuukkialueet olivat entisajan teollisuuskeskittymiä40-vuotisjuhlamme pidettin 12.4.2025Kun Hirsjärven kylän kartanot myyntiin laitettiinPerniön kappalainen Henricus Matthiae BockLottien suorittama ilmavalvonta sotiemme aikanaEläinlääkintälotan kokemuksiaSalon seudun lottien toimintaa 6.2.1920 – 23.11.1944Talonhaltijaluetteloista ja paikallishistorioistaIn memoriam Veikko Vennonen 1929 - 2024Lounaisen taivaan allaTunnetko sukusi vaiheet sotavuosina?Joululahjaksi isoisä ja muita DNA-serkku-testikokemuksiaTieteentekijöitä ja taiteilijoita Muurlan maisemissa, osa 2.Mistä on hyvät retket tehty?Heikel-Heikinheimon sukuseuran kesäretki SaloonSalolaiset Weckmanin ryöväriveljeksetRuuth-suvun oikeudenkäyntejä 1600-luvullaHalikon Mustamäen Magnusbergin torppa ja torppariperheet 1786 – 1905Salon kaupunginarkisto ja sukututkimus”Kyllä Kruunu pojistaan huolen pitää!”Isä tuntematon – Suvun salaisuuksien jäljilläTaalintehtaan ruukin toiminnan nousut ja laskutDragsfjärdin muuttokirjat vuosilta 1847–1929 vain jäsenille

Hallituksen palsta

Artikkeli on julkaistu myös Suvustaja:ssa 1/2026 Kirjoittaja Hallitus

Hallitus on kokoontunut syyskaudella viisi kertaa. Kokouksissa käsiteltiin syyskokousasioita, etäluentoja, kevätretkeä sekä kuukausikokousten ohjelmia. Joulukuun kokous pidettiin 12.12.2025 ravintola Wiurilan Sigridin kabinetissa jouluisen aterian päätteeksi. Hallituksen järjestäytymiskokous pidettiin 7.1.2026.

Hallitus ja toimihenkilöt 2026

Syyskokouksessa 13.11.2025 valittiin vuodelle 2026 yhdistyksen puheenjohtajana jatkamaan Tapio Saarimäki ja varapuheenjohtajana Arto Lahtinen. Hallituksen jäseninä toiselle vuodelle jatkavat Martti Attila ja Harri Lintula. Vesa Hännisen pyydettyä eroa hänen tilalleen vallittiin Anni Ala-Rakkola-Kara vuodelle 2026. Erovuorossa olleet Marjut Eriksson, Eero Kallio ja Marjatta Ticklén valittiin uudelleen toimikaudeksi 2026–2027.

Hallituksen ja toimihenkilöiden järjestäytymiskokouksessa 7.1.2026 todettiin tehtävissään jatkavan sihteerinä Marjatta Ticklén, taloudenhoitajana Risto Sinervo, jäsensihteerinä Anni Ala-Rakkola-Kara, kirjastovastaavana Kaija Salminen, retkivastaavana Harri Lintula, webmasterina Mikko Laihonen ja arkistovastaavana Marjatta Ticklén. Suvustajan päätoimittajana jatkaa Martti Attila ja toimituskunnassa Harri Lintula ja Kaija Salminen. Geneettisen sukututkimuksen kysymyksiin vastaa Eero Kallio.

Kuva 1
Kuva 1. Kuvassa toimihenkilömme järjestäytymiskokouksessa 7.1.2026. Vasemmalta lukien Martti Attila, Anni Ala-Rakkola-Kara, Marjut Eriksson, Kaija Salminen, Tapio Saarimäki, Risto Sinervo, Marjatta Ticklén ja Arto Lahtinen. Kuvan otti Eero Kallio.

Syksyn 2025 tapahtumat

Kuukausitapaamisia on edelleen pidetty Salon lukion pienessä auditoriossa neljä kertaa ja kerhotapaamisia kirjaston sukututkimustilassa seitsemän kertaa.

Lokakuussa Juha Vuorela piti Salon lukiolla koulutustilaisuuden Genin ja MyHeritagen käytöstä. Tilaisuuteen osallistui paikan päällä 12 ja etäyhteydellä noin 20 henkilöä. Tilaisuuden tallenne on katsottavissa jäsensivuillamme tämän vuoden loppuun asti.

Etätilaisuudet

Syksyn 2025 aikana ei omia luentoja välitetty etäyhteydellä, mutta uusien jäsenten infotilaisuuteen syyskuussa oli mahdollisuus osallistua etänä.

Syksyllä tarjottiin jäsenistöllemme kuitenkin mahdollisuus seurata 20 eri etäluentoa – ne olivat pääasiassa Juha Vuorelan (8) ja Veli Pekka Toropaisen (7) luentoja.

Alkaneen vuoden tapahtumat

Kevään ohjelma löytyy sivulta 4. Kuukausitapaamiset jatkuvat edelleen Salon lukiolla. Huhtikuussa teemme luennon sijasta tutustumisretken Wiurilan museoihin (ks. s. 25).

Toukokuussa tapaamisen korvaa perinteinen kevätretki lähialueiden museoihin ja kirkkoihin. Syyskuussa järjestetään syysretki yhteiskuljetuksella Tampereelle. Retkistä tarkemmin viereisellä sivulla.

Kerhotapaamiset jatkuvat entiseen tapaan kirjaston tiloissa. Uutena toimintamuotona kokeilemme Geni-työpajaa helmikuussa. Kansallisen Sukututkimuksen päivänä 11.4.2026 kerhotapaamisen korvaa yleisötilaisuus Salon pääkirjastolla. Tilaisuus on kaikille avoin ja siinä esittelemme toimintaamme.

Uusi DNA-kerho aloitti 14.1.2026

Syksyn kansalaisopiston DNA-kurssilla syntyi ajatus DNA-kerhon perustamisesta. Kerhon vetäjiksi lupautuivat Tiina Tulo ja Eero Kallio. Kerhon tulevasta toiminnasta raportoidaan yhdistyksen tiedotuskanavien kautta (ks. myös s. 7). Jäsenasiat Syyskaudella on edellisen raportin jälkeen saatu 8 uutta jäsentä. Suvustajaa kirjoitettaessa jäseniä on 436. Hallitus toivottaa kaikki jäsenemme tervetulleiksi mukaan!

Jäsenmaksulaskut ovat tätä lukiessanne jo lähdössä uuden jäsenrekisterimme kautta sähköpostilla. Jos sähköpostiosoitteenne ei ole tiedossamme, saatte jäsenmaksulaskun kirjeitse. Muistakaa maksaa se eräpäivään 15.2. mennessä, jotta jäsentunnuksenne jäsensivuille pysyy aktiivisena.

Hallitus
×